Odbor za međureligijsku saradnju Goražde osnovan je kao svojevrsna platforma čiji je zadatak da unaprijedi međureligijsku saradnju u ovom dijelu Bosne i Hercegovine. Odbor je došao kao prilika da se saradnja koja je i ranije postojala među crkvama i vjerskim zajednicama na izvjestan način ozvaniči, da se rad na zajedničkim projektima i aktivnostima organizacijski olakša, te da se taj rad unaprijedi i dovede na još veću razinu.
Članovi Odbora su predstavnici Medžlisa Islamske zajednice Goražde i Srpske pravoslavne crkvene opštine Goražde, a aktivisti pripadnici Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini i Srpske pravoslavne crkve. Odbor radi na području dvije lokalne zajednice: Goražda i Novog Goražda.
Od vremena osnivanja Odbor je samostalno ili u saradnji sa partnerima realizirao brojne aktivnosti na polju međureligijskog dijaloga. Druženja sa učenicima na času vjeronauke, edukativne radionice, kvizovi i sportski susreti za mlade, posjete vjerskim objektima na lokalnom nivou i u više gradova u Bosni i Hercegovini, edukativne i radionice iz umjetnosti za žene, okrugli stolovi, tribine i panel diskusije o temama važnim za međureligijski dijalog, izložbe, ekološke aktivnosti, redovni susreti članova i aktivista Odbora, te učešće u brojnim drugim aktivnostima koje su organizirali Međureligijsko vijeće i druge institucije vladinog i nevladinog sektora u Bosni i Hercegovini, aktivnosti su u kojima se u proteklih deset godina rada Odbora odvijao međureligijski dijalog.
Potpisivanje Protokola o saradnji između Grada Goražda, Opštine Novo Goražde i Međureligijskog vijeća u Bosni i Hercegovini, Odbora za međureligijsku saradnju Goražde, potpisanog u februaru 2018. godine, jedno je od, možemo reći, zvaničnih prizanja prepoznatljivosti rada ovog odbora u lokalnim zajednicama.
Među uspjesima u radu Odbora su bolje poznavanje vrijednosti svoje i drugih vjera, susreti i poznanstva sa pripadnicima drugih crkava i vjerskih zajednica u Goraždu i Novom Goraždu, ali i drugim gradovima Bosne i Hercegovine (Sarajevo, Mostar, Trebinje, Bijeljina, Brčko, Orašje, Zenica, Fojnica, Foča, Višegrad, Livno, Žepče, Stolac), te izvan zemlje (Istanbul, Dubrovnik, Priboj), stjecanje znanja i vještina na polju međureligijskog dijaloga, te rada na projektima izgradnje međureligijskog dijaloga.
Odbor se u svom radu susreće i sa izvjesnim izazovima, kao što su predrasude o drugom i drugačijem, nerazumijevanje prirode ove vrste dijaloga, ratno naslijeđe i breme prošlosti, kompleksnost životnih uvjeta sredine i ovovremenog života čovjeka.
Danas, kada Odbor ulazi u drugo desetljeće postojanja, i kada poput desetogodišnjih dječaka i djevojčica svoje godine više ne može brojati na prste dvije ruke, Odbor je još odlučniji i svjesniji važnosti međureligijskog dijaloga u pluralnom svijetu današnjice. Odnosi u svijetu, okruženju i našoj zemlji, te osjećaj odgovornosti za budućnost generacija koje dolaze, obavezuju nas na još veće pregnuće na polju međureligijskog dijaloga i svake druge vrste saradnje u dobru.
Svima nama, sretan jubilej, 10 godina rada Odbora za međureligijsku saradnju Goražde!
(Dženan-ef. Imamović, član OMS Goražde, 22.april 2020.g.)