Vjerski obredni predmeti u domu katolika

Križ

Temeljni i glavni simbol kršćana je posvećen križ koji treba biti u svakoj prostoriji gdje se boravi, počev od ulaznih vrata pa do svih prostorija u kojima se boravi misleći prvenstveno na dnevni boravak, hodnik i spavaće sobe.

Slike i kipovi

Slike pojedinih svetaca ili kipovi su izraz pobožnosti prema nekom svecu. Nije obligatorno imati slike ali je poželjno imati barem sliku Isusa Krista i blažene djevice Marije kojima se najčešće posvećuje obitelj i najčešće su to slike srca Isusova, milosrdnog Isusa i srca Marijina. Prema tim stvarima vjernik se odnosi s poštovanjem i pobožno jer predstavljaju svetinje kojima se molimo za pomoć, blagoslov i zaštitu. Mnoge obitelji imaju i likove drugih svetaca (sv. Anto, sv. Franjo, sv. Padre Pio…). Križ i slike se ne smiju niti mogu poistovjetiti sa bilo kakvim amajlijama.

Biblija

Biblija je sveta knjiga u kojoj se Bog objavio i sa zadnjim apostolom Ivanom evanđelistom završio objavu za kršćane. Svakako da je poželjno imati i čuvati na dostojanstvenom mjestu te koristiti čitajući, meditirajući i razmatrajući Božju riječ.

Krunica

Krunica je jedna od pobožnosti koju prakticiraju mnogi vjernici i ona je samo sredstvo kojim se osoba služi. U nedostatku krunice (brojanice) vjernik može koristiti i prste ruku. Svakako da se prema svim predmetima kojima se služe u pobožne svrhe svaki vjernik treba odnositi s punim poštovanjem i dostojanstvom.

Grančice masline, jelice

Mnogi kršćani prakticiraju stavljati posvećene grančice masline ili jelice na dovratnicima svojih domova, štala i drugih objekata. Te grančice se blagoslivljaju na nedjelju prije Uskrsa koja je poznata kao i Cvjetna nedjelja.

Blagoslovljene i posvećene stvari ne spadaju u red amajlija niti se s tim može i smije poistovjetiti. Za Kršćane amajlije su paganski običaji, svetogrdni i zabranjeni.

Podjelite na:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Ostale vijesti

Богојављење

Богојављење се обележава 19. јануара и то је непокретни празник. Према хришћанској традицији, Христос је, када је напунио 30 година, дошао на реку Јордан како

Bajram Šerif Mubarek Olsun

Kurban Bajram ili Hadži-bajram je islamski blagdan prinošenja žrtve Kurbana (tur. kurban znači “žrtva”), najznačajniji islamski blagdan . Obilježava se od 10. dana mjeseca zu al-hidže, posljednjeg mjeseca islamskog kalendara i traje

Спасовдан

Пошто је распет на Крст и сахрањен у гробници, након три дана Господ наш, Исус Христос васкрсну из мртвих и јави се својим ученицима, једанаесторици