Jaje – simbol je novog života, buđenja, nove nade. Te ideje u kršćanstvu sažima Uskrs, najveći kršćanski blagdan. Nakon tri dana groba, Isus čudesno uskrsava ulijevajući novu nadu svima koji pođu njegovim stopama. Slikovito se Isusovu grobnicu može usporediti s jajetom; izvana jednolična, beživotna, a iznutra se događaju nevjerojatna čudesa. I, kao što se Isus kroz nešto razumski neobjašnjivo oslobodio svoje grobnice, tako se i život iz jajeta oslobađa svojeg zatvora, svoje sputanosti.
Jedno obično jaje, uglavnom kokošje, malene materijalne vrijednosti, a zapravo tako bogato i obogaćuje. Bilo da ga šarate, bojite, pišete, darujete, primate na dar…radost, smijeh, optimizam obilježja su svih tih radnji. Čak i poraz ako ste gubitnik u uskrsnim igrama s jajima, neki je to drugačiji radostan, pozitivan poraz. Sve to zbog jednog običnog jajeta, tog jednog vanjskog simbola Uskrsa.
Ako „ugooglamo“ pojam šarena jaja ili sl. dobit ćemo pregršt slika, tehnika, primjera, uloga, značenja, pojašnjena o naizgled jednostavnom predmetu, jednom običnom jajetu. Otkrit ćete zapravo još jedno „bogatstvo različitosti“. Je li vam poznat taj pojam? Nama u međureligijskoj obitelji BiH itekako jeste. I, gle, neke stavke prethodno rečene i opisuje naše međureligijske susrete.
Nadam se, bez obzira na sve specifičnosti ovog vremena da će se to bogatstvo i različitosti i umjetnosti i svega drugoga što simbolizira jedno jaje, vidjeti u cijelom kršćanskom svijetu i ove godine za vrijeme proslava Uskrsa i po gregorijanskom i po julijanskom kalendaru i u Bosni i Hercegovini, a na obogaćenje svima, cijelom svijetu.
Dinko Periša, tajnik OMS Livno